تبلیغات
علم چیست و از آن چه میدانید - آزمایشگاهی در ارتفاع 350 كیلومتری زمین
علم چیست و از آن چه میدانید
مطالب علمی را از این وبلاگ بخواهید
advertisement

مرتبه
تاریخ : جمعه 28 مرداد 1390
آزمایشگاهی در ارتفاع 350 كیلومتری زمین
برای بهبود درک بشر از جهان پیچیده و بیکران پیرامون، دانشمندان آزمایش‌های فوق‌العاده بلندپروازانه‌ای طراحی کرده‌اند. پروژ‌هایی که اجرای آنها به هیچ عنوان آسان نیست، چرا که علوم برجسته و بزرگ نیازمند دهه‌ها تعهد پرهزینه از جانب ملل مختلف است.

ISS

برای بهبود درك بشر از جهان پیچیده و بیكران پیرامون، دانشمندان آزمایش‌های فوق‌العاده بلندپروازانه‌ای طراحی كرده‌اند. پروژ‌هایی كه اجرای آنها به هیچ عنوان آسان نیست، چرا كه علوم برجسته و بزرگ نیازمند دهه‌ها تعهد پرهزینه از جانب ملل مختلف است. ابزارهایی كه برای این آزمایشات مورد نیاز است، تقریبا به همان پیچیدگی و الهام‌بخشی دنیاهایی جدیدی هستند كه قرار است دانشمندان به كمك این ابزارها آنها را كشف كنند.

به گزارش پاپ‌ساینس، برای رتبه‌بندی بزرگ‌ترین این آزمایش‌ها، 4 ضریب عملی در نظر گرفته شده است: هزینه‌های ساخت، بودجه عملیاتی، تعداد اعضای پروژه و ابعاد فیزیكی خود پروژه. با این وجود، به دلیل ماهیت متفاوت این پروژه‌ها مقایسه آنها كار دشواری است و به همین دلیل، سه ضریب كاربردی نیز برای رتبه‌بندی آنها در نظر گرفته شده است. به منظور انعكاس اهمیت نسبی، وزن بیشتری به این ضرایب اختصاص داده شده است. ضرایب كاربردی عبارتند از: سودمندی علمی پروژه، سودمندی آن برای افراد عادی (به چه درد من می‌خورد) و البته ضریب حیاتی هیجان‌انگیز بودن پروژه.

در سلسله گزارش‌های این هفته نگاهی به 10 پروژه عظیم حال حاضر دنیای علم خواهیم داشت. 

4- ایستگاه فضایی بین‌المللی
سالیانه هزاران كارمند باید كار كنند و 2 میلیارد دلار خرج شود تا چراغ‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی روشن بماند. تاكنون 201 نفر از 11 كشور دنیا (به همراه 7 گردشگر پولدار) از این ایستگاه بازدید كرده‌اند. این ایستگاه ركوردار طولانی‌ترین زمان حضور یك سازه ساخت بشر را در فضا به خود اختصاص داده است: آبان‌ماه امسال ایستگاه فضایی بین‌المللی 11 ساله می‌شود و قرار است كه برای یك دهه دیگر نیز در فضا باقی بماند. ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنین میزبان طیف‌نگار مغناطیسی آلفا (AMS) است، بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین ابزاری كه تاكنون به فضا ارسال شده است.

سودمندی علمی
در ایستگاه فضایی بین‌المللی، دانشمندان و فضانوردان ناسا و شركای بین‌المللی آن اجزای فضاپیماها را آزمایش می‌كنند و وظیفه تایید سیستم‌هایی را برعهده دارند كه می‌توانند برای مسافرت‌های فضایی انسانی در مسافت‌های طولانی استفاده شوند. آنها همچنین به بررسی فیزیولوژی انسان، مطالعه اثرات بی‌وزنی بر تراكم استخوان و تولید سلول‌های قرمز خون، و نحوه تغییرات سیستم ایمنی بدن در اقامت درازمدت در فضا می‌پردازند. از اردیبهشت‌ماه امسال، محققان این ایستگاه كار با AMS را هم آغاز كرده‌اند. این ابزار قادر است كوارك‌ها را كه در شتاب‌دهنده‌های ذرات ساخته می‌شوند اما هیچ‌گاه در طبیعت مشاهده نشده‌اند، ردیابی كند.

به چه درد من می‌خورد؟
تحقیقات انجام شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی منجر به كشف این مساله شد كه باكتری سالمونلا در فضا خطرناك‌تر می‌شود. این كشف مهم و شناسایی ژنی كه باعث این تغییر می‌شود، منجر به خلق نخستین واكسنی شد كه می‌تواند با سالمونلا و باكتری استافیلوكوكی مقاوم در برابر متی‌سیلین (MRSA) مقابله كند. MRSA باعث بروز نوعی عفونت استافیلوكوكی می‌شود كه هر ساله باعث هزاران نفر از بیماران بیمارستان‌ها را مبتلا می‌كند.

منبع: خبرآنلاین
طبقه بندی: جالب و شگفت انگیز، 
برچسب ها: آزمایشگاهی در ارتفاع 350 كیلومتری زمین، آزمایشگاه، شگفت انگیز،
ارسال توسط عرفان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارید چه مطلبی روی وبلاگ قرار بگیرد؟پیوند های روزانه
حدیث

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ