تبلیغات
علم چیست و از آن چه میدانید - سوختگیری ماهواره‌ها در فضا
علم چیست و از آن چه میدانید
مطالب علمی را از این وبلاگ بخواهید
advertisement

مرتبه
تاریخ : جمعه 11 شهریور 1390
سوختگیری ماهواره‌ها در فضا
شاتل فضایی آتلانتیس روز جمعه هشتم جولای مصادف با هفدهم تیرماه در آخرین ماموریت سفینه‌های فضایی ناسا، پس از 3 دهه فعالیت شاتل‌ها برای انجام ماموریت‌های متعدد، راهی مدار زمین شد.


شاتل فضایی آتلانتیس روز جمعه هشتم جولای مصادف با هفدهم تیرماه در آخرین ماموریت سفینه‌های فضایی ناسا، پس از 3 دهه فعالیت شاتل‌ها برای انجام ماموریت‌های متعدد، راهی مدار زمین شد.

 یكی از ابزارهای آزمایشی كه توسط شاتل آتلانتیس به فضا منتقل‌شده، ابزاری است كه با هدف انجام آزمایشی سوخت رسانی رباتیك مجدد در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر خواهد شد و قرار است پس از جداسازی از محل محموله این شاتل و نصب در قسمت خارجی ایستگاه‌، فناوری‌های كاربردی برای فضاپیماهای رباتیك آینده را مورد آزمایش قرار دهد.

در این اتاقك كه ابعاد‌ آن اندكی بزرگ‌تر از مخزن كشتی‌های بخار است، فناوری‌هایی تحت آزمایش قرار می‌گیرند كه می‌توانند نقش بسیار مهمی در مراحل ساخت و نگهداری از تجهیزات ماهواره‌ای كه توسط شركت‌های بزرگ خصوصی یا با هدف نظامی در فضا قرار می‌گیرند، داشته باشند.

به گفته محققان ناسا، هدف از انجام این ماموریت رباتیك، آزمایش فناوری‌های لازم در یك ایستگاه سوختگیری فضایی است كه می‌‌توانند در پر كردن مجدد باك سوخت ماهواره‌ها در فضا مورد استفاده قرار گیرند. جعبه ابزار رباتیك به عنوان یك ماهواره آزمایشی در كنار ربات دكستر قرار می‌گیرد تا قابلیت سوخت‌رسانی و تعمیر ماهواره‌ها در فضا از طریق بازوهای رباتیك را مورد بررسی قرار دهد.

علاوه بر این، ربات جدید قابلیت اتصال ابزارهای مختلف نظیر لوله سوخت‌رسان برای تامین سوخت مورد نیاز ماهواره‌های فضایی را نیز دارد. در حقیقت شبیه‌سازی سوخت‌رسانی به ماهواره‌ها از مهم‌ترین بخش‌های این آزمایش است كه مستلزم دقت و مهارت بسیار زیادی است. محققان ناسا پیش‌بینی می‌كنند بتوان با استفاده از این فناوری علاوه بر میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی در هزینه ساخت و نگهداری از ماهواره‌ها، عمر بسیاری از تجهیزات فضایی را نیز به میزان قابل توجهی افزایش داد.

امروزه در صورت اتمام سوخت یك ماهواره یا ایجاد كوچك‌ترین اشكالی در سیستم‌های مختلف عملیاتی آن، ماهواره عملا از دور عملیات خارج شده و به پسماند فضایی تبدیل خواهد شد؛ بنابراین نه‌تنها میلیاردها تومان هزینه‌ای كه برای ساخت و پرتاب آنها صرف شده است، از بین خواهد رفت بلكه تبدیل شدن آن به یك تكه زباله، مشكل بزرگ دیگری ایجاد خواهد كرد.

به این ترتیب ربات‌های امدادی آینده، با بازسازی و شارژ سوخت این قبیل ماهواره‌ها، صنعت فضایی دنیا را دچار دگرگونی وسیعی خواهند كرد و هزینه‌های عملیاتی را بشدت كاهش خواهند داد.

منبع: جام جم
طبقه بندی: جالب و شگفت انگیز، 
برچسب ها: سوختگیری ماهواره‌ها در فضا، فضا، سوختگیری، شگفت انگیز،
ارسال توسط عرفان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارید چه مطلبی روی وبلاگ قرار بگیرد؟پیوند های روزانه
حدیث

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ