تبلیغات
علم چیست و از آن چه میدانید - باهوش ترین حیوانات
علم چیست و از آن چه میدانید
مطالب علمی را از این وبلاگ بخواهید
advertisement

مرتبه
تاریخ : جمعه 24 تیر 1390
شامپانزه باهوش‌ترین جانور حیات وحش است. این گونه میمون به طور گروهی زندگی می‌كند و قادر به استفاده از ابزار برای دستیابی به غذا و حتی دفاع از خود است.


طوطی خاكستری باهوش‌ترین پرنده است. این طوطی قادر به تشخیص رنگ‌ها بوده و با آموزش می‌تواند در پاسخ به پرسش‌ها بیش از 300 جمله مربوط را بگوید. اصولا طوطی‌ها پس از شامپانزه‌ها و دلفین‌ها سومین گونه جانوران باهوش محسوب می‌شوند.

دلفین‌ها در دنیای حیوانات پس از شامپانزه‌ها باهوش‌ترین حیوان هستند. دلفین‌ها از طریق امواج صوتی قادر به ارتباط با یكدیگر بوده و دارای حس همكاری قوی هستند. در عین حال، دلفین از حس درك نسبت به خود و سایرین برخوردار است و این توانایی‌ها موجب شده كه كوسه‌ها حتی كوسه سفید، شكارچی مطلق اقیانوس‌ها، از برخورد با دلفین‌ها اجتناب كنند.

موش صحرایی بیش از هر چیز به حس بویایی بسیار قوی و دقیق این جانور ارتباط دارد.

هشت پا دومین موجود باهوش دریایی است. بیش از نیمی از نورون‌های عصبی هشت پا در بازوهای آن قرار دارند، بنا براین اختاپوس در هر بازویش دارای یك مغز كوچك است كه به جانور امكان می‌دهد هماهنگی فوق‌العاده‌ای در اندام‌هایش داشته باشد. این جانور در برابر مسائل پیچیده می‌تواند بسرعت واكنش نشان داده و آنها را از سر راه بردارد.

ا سگ گلدن، هوشی فراتر از سایر سگ‌ها دارد و به همین دلیل از این نوع سگ در عملیات نجات استفاده می‌شود. سگ نژاد گلدن علاوه بر این، احساس مسوولیت بسیار و شجاعت فراوان دارد كه این حیوان را به یك نجات دهنده منحصر به فرد تبدیل كرده است.

اوركا به دلیل هوش بالایی كه دارد یك شكاچی بسیار موفق است. اوركا‌ها نیز مانند دلفین‌ها به طور گروهی شكار می‌كنند و شیوه شكار این جانور با شرایط جغرافیایی متفاوت تغییر می‌كند.

ا فیل‌ها نیز از جمله باهوش ترین حیوانات هستند. این جانور غول پیكر از حافظه‌ای فوق‌العاده برخوردار است. فیل‌ها به صورت گروه خانوادگی كه همه تحت فرمان مسن‌ترین فیل ماده هستند، زندگی می‌كنند.

گوسفندان طبق تحقیقات جدید، ضریب هوشی گوسفندان در به خاطر آوردن آنچه برای آنها رخ داده است باوركردنی نیست. براین اساس گوسفندان در به خاطر آوردن چهره‌های قدیمی كه با آنها بوده‌اند نظیر چوپان‌های گله و نیز خودگله‌ای كه با آن بوده‌اند، قدرت شگفت‌آوری دارند و براحتی صاحبان قبلی و مكان سابق خود را تشخیص می‌دهند.

مورچه‌ها : دانشمندان طی یك آزمایش عجیب، برای دسته‌ای از مورچگان كفش‌هایی كه پاهای آنها را بلند می‌كرد تهیه كردند و رفتار حركتی آنها را بررسی كردند، نتیجه بیانگر این نكته بود كه این حیوانات برای اندازه‌گیری مسافت‌های مختلف و جهت‌یابی، قدم‌هایشان را می‌شمرند. محققان بر این باورند مورچه‌های صحرایی از نوری كه از ستارگان در آسمان شب تابیده می‌شود، به عنوان كلیدی برای بازگشت به لانه‌هایشان استفاده می‌كنند، اما هنوز در این خصوص كه مورچه‌ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله‌ها هستند، شك و شبهه فراوان وجود دارد.


طبقه بندی: جالب و شگفت انگیز، 
برچسب ها: حیوانات، باهوش ترین حیوانات، هوش،
ارسال توسط عرفان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارید چه مطلبی روی وبلاگ قرار بگیرد؟پیوند های روزانه
حدیث

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ